Упутство   Квизови   Тражи   Чланови   Корисничке групе  Фото галерија   Региструј се   Профил    Приватне поруке   Приступи 

Kako pomoci narkomanu?
Иди на страну 1, 2, 3  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Форум Рашке области Форуми -> САВРЕМЕНО ДРУШТВО; ПЕРСПЕКТИВЕ, ОСТАЛЕ ДИСКУСИЈЕ
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
?ist godinu!
Почетник

Придружио: 16 Дец 2005
Поруке: 9
Локација: NP

ПорукаПослао: Пет Дец 16, 2005 4:33 pm    Наслов: Kako pomoci narkomanu? Одговорити са цитатом

Ogromna vecina narkomana direktno ili ne trazi pomoc. Konzervativnost u nashem kraju samo pomaze razvoju ovog problema. Vecina zatvara ochi i prezire narkomane. Ako tako nastavimo propashce nam cele generacije mladih ljudi. Zashto ih odbacivati i osudjivati? U svakom choveku lezi dobro. Kod nekog je ono uspavano i treba ga probuditi. Omladina iz NP-a i okoline odlazi u SA-o, BG da bi nashla pomoc u lechenju. Zashto nema adekvatnih ustanova u nashem kraju? Na svashta dajemo novac ali ne na neke veoma bitne stvari. Da bi pocheo lechenje morao sam ici u SA jer pobogu u NP-u nema ozbiljne ustanove koja se bavi lechenjem narkomanije. Ljudi ne odbacujmo nashe probleme od sebe, suochimo se sa njima. Nasha deca, braca,sestre su u pitanju.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку
Ras
Ветеран

Придружио: 03 Јан 2005
Поруке: 986
Локација: Austrija

ПорукаПослао: Пет Дец 16, 2005 4:36 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

BRAVO !!! nZa temu!
To je prava stvar!
Superhik
заслужни пензионер

Придружио: 23 Окт 2004
Поруке: 2658
Локација: Србијa брaле/селе

ПорукаПослао: Пет Дец 16, 2005 8:10 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ovo je veoma ozbiljna tema, i nazalost nesto sa cim se vecina nas, a pogotovu mi u Novom Pazaru susrecemo na svakom koraku.
Zato bih molio uivazene diskutante da se ovom problemu posvetimo deleci svakodnevna iskustva, prakticne savete i pre svega neke primere, adrese za lecenje kao i institucije koje mogu pomoci a za koje mi znamo. Ne bi bilo dobro da se ova tema pretvori u suvonjavo citiranje literature iz drugih izvora o ovom u smislu copu-paste.
Na osnovu naseg pisanja se moze i napraviti flajer, u kome bi u najkracem bilo objasnjeno roditeljima i prijateljima kako da narkomanu pridju i na koje adrese mogu da se obrate za pomoc (naravno, konkretne adrese pocevsi od brojeva telefona neuropsihijatara do adresa njihovih ordinacija). To bi po mom misljenju bilo daleko korisnije negoli onaj politicko propagandni miting "Zajedno protiv droge", jer flajer mozete anonimno dostaviti na bilo koju adresu.

Ja bih taj problem podelio na tri podteme, i o svakoj treba pojedinacno diskutovati i dopunjavati znanja.

- Prepoznavanje narkomana
- Upoznavanje sa problemom roditelja, prijatelja, kao i samog narkomana
- Lecenje

nastavak sledi...
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
natalija
најбоља

Придружио: 15 Јул 2005
Поруке: 1858

ПорукаПослао: Пет Дец 16, 2005 9:17 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Bilo bi i vise nego korisno da se bolnica nalik onoj kod nas u Drajzerovoj pojavi u vecim gradovima Srbije....ozbiljan problem,ali premalo ozbiljnih ljudi nudi resenje.Na zalost Sad

inace pitanje pomoci je izuzetno komplikovano...ukratko i osnovno...
osoba koja uziva narkotike mora da prizna da ima problem,zatim mu je potreban nadzor od dvdeset cetiri sata i potpuno poverenje,sto je jako komplikovano.Podrska porodice,rodbine i prijatelja.....
cool breeze
primadonna

Придружио: 18 Авг 2005
Поруке: 1783

ПорукаПослао: Суб Дец 17, 2005 12:55 am    Наслов: Одговорити са цитатом

natalija ::
Podrska porodice,rodbine i prijatelja.....

У НП-у је највећи проблем убедити родитеље да им је дете наркоман! Људима је некако најлакше да беже од истине.

Супрехиков предлог је одличан,надам се да ће имати одјека!
Назад на врх
cilm
Ветеран

Придружио: 23 Мар 2005
Поруке: 1417

ПорукаПослао: Суб Дец 17, 2005 2:51 am    Наслов: Одговорити са цитатом

cool breeze ::
Podrska porodice,rodbine i prijatelja.....

У НП-у је највећи проблем убедити родитеље да им је дете наркоман! Људима је некако најлакше да беже од истине.

Супрехиков предлог је одличан,надам се да ће имати одјека!

Shocked Shocked !!???, бежањем од истине само продубљују агонију својој деци!!!!
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Yahoo Messenger
Superhik
заслужни пензионер

ПорукаПослао: Суб Дец 17, 2005 9:19 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Bilo bi i vise nego korisno da se bolnica nalik onoj kod nas u Drajzerovoj pojavi u vecim gradovima Srbije....

Pa u toj klinici je vise od polovine pacijenata iz Novog Pazara, a kod nas u bolnici se leci 190 heroinskih zavisnika.
coll breeze ::

Jeste zato sto je kako rece ?ist godinu! nasa sredina konzervativna, i ljudi nisu do sada bili suoceni sa ovim problemom. Kod nas je sramota priznati da ti je dete narkoman, tako da neki nesrecni roditelji umesto da priznaju da im se dete drogira kako sebi tako i drugima pokusavaju da sakriju "bruku". To je notorna glupost, jer je to nesto sto se ne moze sakriti, a i jadni su oni roditelji kojima je preci neki tzv. "drustveni ugled" nego zdravlje i buducnost ne samo njihovog deteta, vec i cele porodice.
Drugo, jako jeste tesko bilo kom roditelju da shvati i istinski prihvati da mu dete boluje od neizlecive bolesti, ali to je univerzalna pojava a ne lokalna.

O ovoj temi nam mnogo toga korisnog moze reci nas uvazeni clan Dobrosav, koji ima izvanredno i veliko iskustvo sa ovakvim pacijentima, i bolje od svih nas poznaje metodologiju lecenja kao i psihijatrijski aspekt terapije.
Назад на врх
Superhik
заслужни пензионер

ПорукаПослао: Суб Дец 17, 2005 9:48 am    Наслов: Одговорити са цитатом

KAKO PREPOZNATI NARKOMANA ?

Nazalost, narkomanija je veoma rasprostranjena bolest u Novom Pazaru. Neki statisticki podaci govore da smo na prevom mestu u SCG po broju istih. Skoro da nema porodice (ili sire porodice ili komsiluka) u kome nema nekog heroinskog ovisnika.
Vecina ljudi nije u stanju da prepozna bolesnika dok bolest dobrano ne uzme maha. To se desava iz vise razloga.
Prvo, rani stadijum heroinske zavisnosti i izgled narkomana nije ni priblizan onome sto vecina ljudi zamislja.
Na televiziji cete obicno videti neke prljave klosare koji se bodu pored kontejnera ili po podrumima, i nikada necete pomisliti da bi narkoman mogao biti vas brat, sestra, komsija ili najbolji prijatelj. Vecina narkomana u pocetku veoma vesto krija od sire okoline da uzima heroin, sto bi se reklo "krije se ko zmija noge".
Kada neko koristi heroin, jako ga je tesko "provaliti", ukoliko vam sam ne kaze, pogotovu ako je taj neko pocetnik u uzivanju heroina.

Neki, da ih tako nazovem lako prepoznatljivi simptomi su sledeci:

- Tackaste zenice
Pri uzimanju heriona zenice se umanjuju. Ako se desi da ste u kaficu, klubu, zamracenoj sobi, lako cete uporedjivanjem zenica kod vise ljudi uociti da oni koji uzimaju heroin imaju znatno suzene zenice, naime njima se zenice ne sire u mraku, imaju "staklast" pogled. To je jos lakse uociti kod ljudi koji imaju oci svetle boje.

- "stond"
Takodje cete sa vremena na vreme primetiti, kako se narkomanu spava, tj klone mu glava, bez obzira da li tresti muzika ili se vozi u gradskom prevozu a to se u narkomanskom zargonu naziva "stond". Stond moze biti izazvan i pijenjem jednog jedinog alkoholnog napitka (npr. nazdravite jednim picem na eks, i on odmah "pada u stond").

- cesanje
Herion izaziva neki da ga tako nazovem blag i prijatan svrabez po celom telu. Narkoman se ceska po rukama, vratu, ramenima i stomaku.

To su neki osnovni simptomi kod pocetnika u uzimanju heroina, a voleo bih da me ?ist godinu! dopuni i ispravi.
Назад на врх
?ist godinu!
Почетник

ПорукаПослао: Нед Дец 18, 2005 1:39 am    Наслов: Pozdrav svima! Одговорити са цитатом

Iz mog iskustva mislim da postoje dve faze delovanja heroina. Nakon konzumiranja u prvih sat,dva osecao bi ogromnu euforiju.Chesto bi leteo sa teme na temu. Gushio bi sagovornika svojom prichom.Zatim bi nastupila ''kljuca'' (omamljenost pracena sporim govorom i nemogucnoshcu da drzim glavu uspravno). U pravu je nash sagovornik da su fizichki pokazatelji nedovoljni u pochetnoj fazi narkomanije.Ljudi bi se iznenadili kada bi znali koliko narkoman u pochetku maskira svoje stanje. Kada dodje pred kraj karijere narkomanu vishe nije bitna ni maska niti bilo shta drugo-bitno je samo naci novac da se pregura dan. Tvrdim da je najbolji pokazatelj mokracni test. Mislim da je ideja da se testiranje uvede u srednje i osnovne shkole odlichna. I ne samo u shkole vec i na poslu.U mom sluchaju drogirao sam se bez znanja roditelja 4 godine. Bio sam na studijama van NP-a tako da mi je to prolazilo.Ali priznajem da sam pokushavao preko 2 godine da se otrgnem od heroina. Bila je to muchna borba.Stres i za mene i za moju porodicu.Promenio sam ceo nachin zivota.Konachno sam slobodan.Mislim da je to moj najveci dosadashnji zivotni uspeh.Kada bi me pitali shta mislim o mojoj proshlosti rekao bih vam da mi to gorko iskustvo nishta nije trebalo ali sam ponosan na sebe shto sam pobedio.Narkomanija u nashem kraju je tabu tema.Dogadjalo mi se da razgovaram na tu temu sa ljudima ciji su clanovi porodice narkomani (moji bivshi poznanici iz sveta dopa) ali sam cuo samo lazi i prikrivanje istine.Nece ljudi da se suoche sa istinom vec i sebe lazu. Moji roditelji mi nisu mogli pruziti nikakvu pomoc dok nisu sami sebi rekli moje dete je narkoman.Retko kada uspeva ovisniku da se skine samostalno bez podrshke porodice i prijatelja. Chak i kada se ovisnik ochisti od toksina sledi ono glavno-socijalizacija-uklapanje u drushtvo i okolinu. Ja sam imao osecaj kao da ponovo uchim da zivim.
Назад на врх
Superhik
заслужни пензионер

ПорукаПослао: Нед Дец 18, 2005 12:57 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Upravo sam i naveo pocetne simptome da bi prijatelji i porodica mogli sto pre da prepoznaju da sa njihovim drugom, bratom ili sinom nesto nije u redu - da tako kazem "na vreme". Ukoliko posumnjaju na to da se neko drogira, najbolje bi bilo da ga direktno upitaju. Doduse, svaki (99%) narkomana ce to rezignirano odbaciti, uz reci: "Ma sta ti pada na pamet", "Vi ste ludi, kako tako nesto mozete i da pomislite", "Da mi je samo znati koja je budala koja vam je to rekla" itd, itd, u svakom slucaju ce najostrije poricati da ima bilo kakve veze se drogom. E za tu opciju morate biti spremni, da biste znali kako cete utvrditi da li govori istinu.
Postoji vise sigurnih nacina:

--- Testovi za teske droge koji se kupuju u apoteci i kostaju oko 1.500 dinara (probudite ga/nju ujutru, i trazite da se u vasem prisustvu pomokri na test) - tj. analiza mokrace.

--- "Blokatori" (ne mogu da se setim kako se zove lek, nek neko napise). Blokatori su lekovi koji deluju na centralni nervni sistem i koriste ih oni koji su se "skinuli" jer uklanjaju fizicku zavisnost, i svako uzimanje tog leka ukoliko postoji i najmanja doza heriona u organizmu izaziva za 5 minuta najstrasniji poremecaj centralnog nervnog sistema u reakciji sa heroinom. Simptomi su povracanje, proliv, znojenje, grcevi, bol. Najbolje je taj lek rastvoriti u casi vode i dati onom na koga se sumnja da popije, blokator ne izaziva nikakve posledice ukoliko nema heroina u organizmu.

--- Analiza krvi koja se radi u labaratoriji, znaci odete, da se krv i kazete da treba da se uradi analiza da li postoje tragovi droge u krvi.

Svaki narkoman ce po svaku cenu pokusati da izbegne testiranje, pravice scene, itd itd. Roditelji tesko sami mogu da ga nateraju na taj korak, pre svega zato sto se i sami nadaju da to nije istina, a narkomani su u stanju da lazu i da se kunu i sve samo da se ne testiraju. Tu je najbolje ukoliko su tu prisutni i drugovi, ili prijatelji. Uglavnom, test je samo potvrda drogiranja, a nikako i nacin da narkoman shvati da je tesko bolestan, i nije to garancija da ce teti da se leci ili da se mane droge. I kada se otkrije da se neko drogira, dug je put do toga da uvidi kakvu je gresku napravio i kakva mu se opasnost nad glavom vije.
Назад на врх
arcibald
Члан форума

Придружио: 11 Нов 2005
Поруке: 38
Локација: raska oblast

ПорукаПослао: Нед Дец 18, 2005 3:25 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Mozda to ima smisla da neki roditelji beze od istine,ali dosta njih shvataju problem i bolest, narocito ako se neko njihovih bliznji drogira,ali ne znaju kako da postupe.Tesko je narkomana nagovoriti na taj korak, lecenja ako on nije spreman i nije rascistio sa sobom da je bolestan.ovakva vrsta narkomana koja na necije stalno insistiranje i molbom podvrgne lecenju,obicno se vraca na stare vode{droga},to su onda povratnici i sansa za njihovo izlecenje pada,vracaju se cim dodju do para i problem je opet tu.Oni trebaju da pridju problemu a porodica i prijatelji ce biti uz njih.Blokator je pravo resenje,odnosno NALOREX.
Назад на врх
?ist godinu!
Почетник

ПорукаПослао: Нед Дец 18, 2005 4:38 pm    Наслов: Blokator-odlichan lek! Одговорити са цитатом

To je lek koji blokira opijatne receptore u mozgu.U dodiru sa heroinom dolazi do burne reakcije u organizmu. Apstinencijalna kriza je sitna stvar u odnosu na ovu reakciju. To je Francuski lek pod nazivom ''NALOREX'',izashao je na trzishte pre 4 godine i predstavlja revolucionarnu stvar u ovoj oblasti medicine. Ja sam koristio ovaj lek 7 meseci. Njegova cena iznosi 1500 din po tabli od 7 tableta.Dakle 1500 dinara za 7 dana terapije.Mislim da novac u ovom sluchaju nije toliko bitan,a i nisu to neke velike pare.
Назад на врх
Amigo
Уредништво форума РО

Придружио: 10 Јан 2004
Поруке: 244
Локација: Novi Pazar

ПорукаПослао: Пон Дец 19, 2005 1:41 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Pa dobro, 6000 hiljada mesecno, a koliko bi dao za heroin za mesec dana? Uputi me posto nisam upoznat.
natalija
најбоља

Придружио: 15 Јул 2005
Поруке: 1858

ПорукаПослао: Пон Дец 19, 2005 3:11 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Amigo ::
Pa dobro, 6000 hiljada mesecno, a koliko bi dao za heroin za mesec dana? Uputi me posto nisam upoznat.

kvoter ti se krece oko dvadeset evra,mesani heroin,malo cistiji tridesetak.polutka ti je oko pedeset evrica.....to je sto se heroina tice na beogradskom trzistu.... Confused
?ist godinu!
Почетник

ПорукаПослао: Пон Дец 19, 2005 5:55 pm    Наслов: cena varira od dilera do dilera Одговорити са цитатом

Prosek je 10 evra po kvoteru.Dnevna doza zavisi od stepena ovisnosti.U principu kada narkoman ima novca onda se doza veoma brzo povecava,kada nema onda se samo trazi minimalac za smirenje.
Назад на врх
arcibald
Члан форума

Придружио: 11 Нов 2005
Поруке: 38
Локација: raska oblast

ПорукаПослао: Пон Дец 19, 2005 11:12 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ljudi,ter,polutka-izrazi za koje znam- nije bitno,savet daje ARCIBALD,obratite se ko dr.Kajkusu u Novom Pazaru,on je goranac izvanredan neuropsihijatar,apstineciona kriza sa njim lakse se prebrodjava br.*********svakog radnog dana osim vikendom.

Ova bolest se mora realno prihvatiti,kao bolest danasnjice,mada vecina to ne razume.
Назад на врх
Superhik
заслужни пензионер

ПорукаПослао: Уто Дец 20, 2005 10:38 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Mesecna doza Nalorex-a kosta oko 65 evra, to je otprilike tableta dnevno. Glupo je pricati o ceni heroina (droge) i porediti je sa cenom necega sto je lek. Lek nema cenu, a dovoljno je da vam kazem da je jedan moj prijatelj "posmrkao" za cetiri meseca 5.000 evra. Danas mu nije zao para, ali mu je zao sta je sebi i svojoj porodici ucinio, i zao mu je sto je bez ikakve potrebe ugrozio svoje zdravlje. Hvala Bogu, uz pomoc Dr. Kajkusa je prestao.

Dr. Seljatin Kajkus je stvarno hvaljen od svih, vrhunski je neuropsihijatar i profesionalac, i dobro bi bilo da ukoliko ima broj njegovog telefona u ordinaciji da ga ovde napise. Ordinacija mu se inace nalazi u kompleksu Jezero.

Naravno, treba dati adrese ordinacija i brojeve telefona i ostalih doktora koji se bave lecenjem narkomana, uz njihovu saglasnost.
Назад на врх
krimos
Професионалац

Придружио: 08 Сеп 2004
Поруке: 591
Локација: SERBIA

ПорукаПослао: Сре Дец 21, 2005 5:12 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Kako pomoci narkomanu?---ja bih mu pomogo tako sto bih ga ubio Exclamation
to nisu ljudi za mene nego...ne mogu ocima da zamislim takve ljude
koliki covek treba da bude debil da bi to poceo da radi.jednostavno kad je droga u pitanju nema nikakvog opravdanja.svi imaju neke svoje probleme pa ne traze izlaz u tome.
toliko od mene kad je ova tema u pitanju.i nemoj nikad ni jedan narkoman da trazi pomoc od mene Exclamation
Назад на врх
Superhik
заслужни пензионер

ПорукаПослао: Сре Дец 21, 2005 8:30 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

krimos ::
Kako pomoci narkomanu?---ja bih mu pomogo tako sto bih ga ubio Exclamation
to nisu ljudi za mene nego...ne mogu ocima da zamislim takve ljude
koliki covek treba da bude debil da bi to poceo da radi.jednostavno kad je droga u pitanju nema nikakvog opravdanja.svi imaju neke svoje probleme pa ne traze izlaz u tome.
toliko od mene kad je ova tema u pitanju.i nemoj nikad ni jedan narkoman da trazi pomoc od mene Exclamation

Krimos, vidim da nemas pojma o cemu pricas, zato je bolje da se suzdrzis ovakvih komentara. Drugo, kada smo se zadnji put sreli u gradu, u lokalu u kome smo bili je u tom trenutku bilo barem 10% narkomana, ako pazljivije procitas gornje postove mozda sledeceg puta budes mogao i da ih prepoznas. Trece, a to je i osnovno, ako ne zelis nekom da pomognes, a ti mu makar ne odmazi.
Vecina narkomana i ne pocinje da se drogira zato sto imaju neke probleme (nema coveka bez problema), vec iz radoznalosti, neupucenosti, neznanja ili na neciji nagovor.
Mislim da svaki narkoman ima sansu da se spase, ali je nazlost simbolican procenat onih koji tu sansu i iskoriste. Da bi bilo kome pomogao treba da imas ljubavi u sebi, a ti svojim postom samo sejes bes i mrznju prijatelju.
Назад на врх
cool breeze
primadonna

Придружио: 18 Авг 2005
Поруке: 1783

ПорукаПослао: Чет Дец 22, 2005 12:56 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Superhik ::
Krimos, vidim da nemas pojma o cemu pricas, zato je bolje da se suzdrzis ovakvih komentara. Drugo, kada smo se zadnji put sreli u gradu, u lokalu u kome smo bili je u tom trenutku bilo barem 10% narkomana, ako pazljivije procitas gornje postove mozda sledeceg puta budes mogao i da ih prepoznas. Trece, a to je i osnovno, ako ne zelis nekom da pomognes, a ti mu makar ne odmazi.
Vecina narkomana i ne pocinje da se drogira zato sto imaju neke probleme (nema coveka bez problema), vec iz radoznalosti, neupucenosti, neznanja ili na neciji nagovor.
Mislim da svaki narkoman ima sansu da se spase, ali je nazlost simbolican procenat onih koji tu sansu i iskoriste. Da bi bilo kome pomogao treba da imas ljubavi u sebi, a ti svojim postom samo sejes bes i mrznju prijatelju.

Нажалост,радозналост је оно што већину клинаца данас тера да пробају дрогу!Имала сам прилику да приметим да деца од 15-16 година крену да се дрогирају само зато што то раде њихови другари!И што је још горе они крећу са синтетичким дрогама које уништавају мозак!
Назад на врх
Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Форум Рашке области Форуми -> САВРЕМЕНО ДРУШТВО; ПЕРСПЕКТИВЕ, ОСТАЛЕ ДИСКУСИЈЕ Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну 1, 2, 3  Следећи
Страна 1 of 3

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму